Grupa od 2009 roku wspiera działalność młodych twórców oraz zespołów muzycznych. Wciągu 12 lat działalności zorganizowaliśmy ponad 30 koncertów, na których wystąpiło ponad 90 młodych zespołów trójmiejskich.

Nagraliśmy i zmiksowaliśmy materiał muzyczny kilkudziesięciu zespołów muzycznych. Współorganizowaliśmy dwukrotnie z Sopockim Towarzystwem Naukowym konkurs Start Up, w ramach którego zwycięski zespół realizował nagranie płyty w studiu Leszka Możdżera.

Realizowaliśmy w ramach Fundacji Ramtamtam cykliczny konkurs skierowany do młodych twórców muzycznych (4 edycje). Laureaci konkursu (po 5 zespołów w każdej edycji) zagrali koncerty podczas weekendowych mini festiwali na scenach Opery Leśnej (2014, 2015), Teatru na Plaży (2016) oraz w ramach festiwalu Metropolia Jest Ok w klubie Sfinks (2017), występując u boku takich artystów jak Hatti Vatti i LadyKatee, Apteka czy Nagrobki. Każdy z laureatów został zaproszony do udziału w nagraniach na płytę składankę, wydawaną w ramach projektu. Nagrania odbyły się w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Teatrze Atelier, w Muzeum Sopotu techniką”na setkę”. Powstały materiał
poddaliśmy profesjonalnej obróbce dźwiękowej; wydaliśmy w formie fizycznej i przekazaliśmy dziennikarzom muzycznym oraz organizatorom koncertów i festiwali.

W ramach promocji wydarzenia i twórczości laureatów gościmy wielokrotnie w audycjach Radia Gdańsk. Od 7 lat organizujemy cykliczne imprezy jamsession na terenie sali prób, w ramach których młodzi muzycy mogą wymieniać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wyposażyliśmy salę nagraniową w trzy stacjonarne kamery video. Pozwoliły one nagrać i opublikować wstępy 10 młodych zespołów (minikoncerty) oraz nagrać proste teledyski. Odbiorcy pośredni dowiedzieli się o wydarzeniu poprzez portale społecznościowe i strony internetowe. Dzięki temu młode zespoły dotarły do większej grupy odbiorców pośrednich (około 10000 osób) niż ma to miejsce na koncertach a ich twórczość jest wciąż dostępna w atrakcyjnej formie dla globalnego odbiorcy internetowego.

W 2019 roku działania Fundacji skupiały się na organizacji wydarzenia artystyczno-integracyjnego z okazji dziesięciolecia działalności kolektywu Ramtamtam i 5 lat istnienia Fundacji. 6 września w sopockiej Operze Leśnej odbyły się koncerty pod hasłem “Jak na próbie”. W celu przełamania bariery zespół-publiczność odtworzyliśmy na scenie dwie sale prób, skróciło to dystans między występującymi twórcami a odbiorcami, tworząc niepowtarzalną atmosferę. W trakcie wieczoru zaprezentowało się 18 zespołów wykonujących różne gatunki muzyczne, część z nich reaktywowanych specjalnie na potrzeby koncertu, których występy stanowiły swoisty przekrój 10 lat działalności Ramtamtam. Niemal setka muzyków, w tym młode zespoły stawiające pierwsze kroki estradowe, muzycy prężnie działający na lokalnej scenie, czy artyści z dorobkiem, mający na swoim koncie współpracę z czołowymi wykonawcami krajowej sceny. Koncert uświetnił występ zespołu Trupa Trupa, znanego już w skali światowej, a stawiającego pierwsze kroki w czasach początków Ramtamtam. Wydarzenie, dzięki swojemu nieformalnemu charakterowi, pozwoliło na pełną integracje lokalnych środowisk muzycznych. Wymiana myśli twórczych między artystami, a przede wszystkim, możliwość wzajemnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, niezależnie od podziałów na gatunki muzyczne wykonywane przez zespoły, czy staż w branży artystycznej. Zatarcie granicy autor-odbiorca było dodatkowym
atutem, który z jednej strony ośmielił młodych wykonawców do swobodnych rozmów z publicznością na temat swojej twórczości, z drugiej był dla publiczności inspirującym dowodem na to, że tworzenie sztuki jest dostępne dla każdego.

Pod koniec 2020 roku, w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey zorganizowaliśmy trzy koncerty online, a od stycznia 2021 roku kontynujemy te działania organizując cykl konertowy Ramtamtam Hot Spot. Koncerty zarejestrowaliśmy w jednej z sal siedziby Fundacji Ramtamtam w Sopocie. Sala wyposażona jest we wzmacniacze gitarowe, wzmacniacz wokalny, perkusję oraz cały niezbędny sprzęt potrzebny do realizacji próby lub występu. Każdy instrument został zmikrofonowany oddzielnie, tak by można byłby kreatywnie wpłynąć na jego brzmienie. Na potrzebny koncertu zostało ustawione specjalne oświetlenie i przy okazji każdego występu zmienialiśmy wystrój sali. Występy zespołów zostały nagrane na trzy profesjonalne kamery. Po każdym koncercie nagrania zostały poddane montażowi i miksowi i ostatecznie udostępnione na stałe na kanale Youtube, na którym odbywała się transmisja koncert online.